1399/2/7 يكشنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛ بهترین ایده برای دور نشدن کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی جمیله سواعدی حضور و فعالیت کتابداران در فضای مجازی را بهترین ایده برای دور نشدن گروه‌های مختلف سنی خصوصاً کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی در روزهای تعطیلی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جمیله سواعدی، کتابدار کتابخانه عمومی علامه حلی روستای جسانیه اهواز با اشاره انتقال بخشی از فعالیت‌های کتابخانه‌ها به فضای مجازی به دلیل شیوع کرونا عنوان کرد: تعطیلی کتابخانه‌ها به هیچ‌وجه به معنای تعطیلی کتاب و کتابخوانی نیست. ایده حضور و فعالیت کتابداران در فضای مجازی دقیقاً برای دور نشدن گروه‌های مختلف سنی خصوصاً کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی در روزهای تعطیلی بود.

وی در ادامه افزود: بچه‌های روستا با یچه‌های مناطق شهری تفاوت‌های فراوانی دارند و یکی از مهمترین تفاوت‌ها نیز عادت آنها به بیرون آمدن از خانه و همچنین دیدار با خویشاوندان است. متأسفانه آمار مبتلایان به کرونا در روستای جسانیه قابل ملاحظه بوده و حتی قرار است به زودی قرنطینه نیز شود. در چنین شرایطی لزوم برقراری ارتباط با کودکان و نوجوانانی که بنا به شرایط مجبور هستند در خانه بمانند بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

این کتابدار با اشاره به ایده کتابخانه علامه حلی در تهیه ماسک‌ برای جلوگیری از کرونا بیان کرد: در هماهنگی با اداره کل استان و اداره شهرستان، شماری از والدین اعضای کتابخانه، برخی از روزها به کتابخانه می‌آیند و در کارگاهی با محوریت دوخت ماسک حضور پیدا می‌کنند. یکی از ویژگی‌های جالب‌ توجه این کارگاه صحبت در خصوص کتاب‌هایی که آنها خوانده‌اند در دقایق استراحت‌شان است.

سواعدی با اشاره برنامه‌های برگزار شده در فضای مجازی گفت: پیش از تعطیلی کتابخانه با همراهی برخی از اعضای کتابخانه گروهی در یکی از پیام‌رسان‌های ایجاد کرده بودیم و در آن به صورت مستمر کتاب معرفی می‌کردیم. این روند پس از تعطیلی کتابخانه نیز افزایش پیدا کرد و عناوین متنوع و جدیدتری توسط اعضاء به اشتراک گذاشته شد.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از برنامه‌های کتابخانه عمومی علامه حلی در فضای مجازی معرفی دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی بود که بر خلاف سال‌های گذشته به دلیل تمرکز در فضای مجازی، تجربه جدید و متفاوتی را برای ما قم زد.

بيشتر
 [PageVisit]