1399/2/2 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛ تداوم صمیمیتی که به واسطه همنشینی با کتاب شکل گرفت کتابدار کتابخانه عمومی گنجینه روستای گلگیر مسجد سلیمان با اشاره به ارتباط اعضای کتابخانه از طریق شبکه های اجتماعی در ایام تعطیلی کتابخانه، گفت: با اینکه کتابخانه عملاً تعطیل است،‌ اما دوستی و صمیمیتی که به واسطه همنشینی با کتاب بین من و اعضای کتابخانه شکل گرفت،‌ کماکان ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

خدیجه اسکندری، کتابدار کتابخانه عمومی گنجینه روستای گلگیر مسجد سلیمان گفت: گلگیر، روستایی در اطراف مسجد سلیمان است که به دلیل دشت‌های وسیع و دامنه‌های سرسبز کوهستانی، از گذشته محل کوچ عشایر بوده است. در حال حاضر وجود کارخانه سیمان،‌ سبب سکونت بسیاری از افراد تحصیلکرده در این روستا شده و اهالی گلگیر بسیار فرهنگ دوست هستند. از سوی دیگر نبود مراکز و امکانات فرهنگی، کتابخانه را به یکی از مکان های پرمراجعه در روستا تبدیل کرده است؛ به گونه ای که فاصله کتابخانه از مرکز روستا و تقاضای اهالی برای کتاب، مرا بر آن داشت که هر روز در مسیر بازگشت به منزل،‌ کتاب های مورد نیاز افراد را با سر زدن به خانه ها و مغازه ها به دستشان برسانم.

وی ادامه داد: با تعطیلی کتابخانه ها،‌ بعد از مدتی احساس کردم خانه نشینی، دیگر کسالت بار شده است؛ این موضوع را لابه لای پیام هایی که از اعضای کتابخانه دریافت می کردم، می شد فهمید. آن ها مدام پیگیر زمان بازگشایی کتابخانه بودند. بنابراین تصمیم گرفتم با اخذ اجازه از اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با رعایت اصول بهداشتی، کتاب ها را به کتابخوان ها برسانم. اعضا از طریق پیامک کتاب مورد علاقه خود را به من می گفتند، من هم هر چند روز یکبار به کتابخانه می رفتم، کتاب ها را بر می داشتم و به خانه هایی که منتظر رسیدن کتاب بودند، سری می زدم.

اسکندری گفت: به تدریج با وخیم تر شدن اوضاع، این کار ادامه پیدا نکرد اما ارتباط با اعضای کتابخانه از طریق شبکه های اجتماعی کماکان ادامه یافت. از طریق این ارتباطات، اعضای کودک و نوجوان با پویش «کرونا را شکست می دهیم» آشنا شدند و تصویری از نقاشی های خود را برایم ارسال می کردند. علاوه بر این از بچه ها خواستم  کتاب هایی را که در این ایام خانه نشینی می خوانند، در ویدیویی کوتاه معرفی و ارسال کنند. بنابراین با اینکه کتابخانه عملاً تعطیل است،‌ اما دوستی و صمیمیتی که به واسطه همنشینی با کتاب بین من و اعضای کتابخانه شکل گرفت،‌ کماکان ادامه دارد.

وی با اشاره به حمایت همیشگی خیرین روستا از کتابخانه گنجینه، اظهار داشت: در این شرایط نیز خیرین، کتابخانه و کتابخوانان را فراموش نکرده اند؛ یکی از خیرین روستا تعداد زیادی ماسک و دستکش در اختیار ما گذاشت و ما آن ها را بین اهالی روستا توزیع کردیم.

خدیجه اسکندری خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه گنجینه روستای گلگیر، گفت: در این روزها باید بیش از پیش قوی باشیم، نترسیم و تا حد امکان تمامی اصول بهداشتی را رعایت کنیم. پیشنهاد من این است که از این روزها به عنوان فرصتی برای مطالعه و بالابردن اطلاعات عمومی خود استفاده کنیم.

بيشتر
 [PageVisit]