1399/2/2 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛ «بازی‌های خلاقانه» ایده‌ای مناسب برای کودکان در قرنطینه معصومه خاکی‌زاده با اشاره به ایده «بازی‌های خلاقانه» در فضای مجازی، این برنامه را بهترین شیوه برای جلوگیری از قطع شدن ارتباط میان کودکان و کتابخانه و سرگرم شدن آنها در روزهای قرنطینه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معصومه خاکی‌زاده، کتابدار کتابخانه عمومی خاتم شوش با اشاره به دلیل فعالیت در فضای مجازی پس از تعطیل شدن کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا بیان کرد: پس از اعلام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به سراغ برخی از آشنایان رفتم و آنها را به عضویت در گروهی فرهنگی با محوریت کتاب در یکی از پیام‌رسان‌ها دعوت کردم. شماری از اعضای کتابخانه نیز در گام بعدی به عنوان هم‌یار به من کمک کردند تا گروهی تشکیل دهیم و در آن بعضی از برنامه‌های فرهنگی‌مان در کتابخانه را ادامه دهیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به موضوع «بازی و سرگرمی» در گروه سنی کودک، عنوان کرد: در کتابخانه و در مواجهه با اعضای کودک و نوجوان، فضا به گونه‌ای طراحی شده که بچه‌ها در کنار کتابخوانی، از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ دیگر نیز بهره‌مند شوند تا دچار بی‌حوصلگی نشوند و انگیزه‌های‌شان برای حضور دوباره در کتابخانه نیز افزایش یابد.

این کتابدار در ادامه افزود: با درنظر گرفتن این موضوع که بچه‌ها در این روزها نمی‌توانند از خانه‌هایشان خارج شوند؛ طبعاً کتاب‌هایی که پیش از این به امانت گرفته بودند و کتاب‌های شخصی‌شان را مطالعه کرده‌اند و نیاز بیشتری به فعالیت‌های سرگرم‌کننده دارند. لذا برای آنکه از یک سو ارتباط آنها با کتابخانه و کتابدار قطع نشود و از سوی دیگر شرایطی برای سرگرم شدن حداقلی آنها در منزل نیز فراهم شود تصمیم گرفتم از ایده‌ برگزاری بازی‌های خلاقانه در خانه استفاده کنیم.

خاکی‌زاده در تشریح ایده بازی خلاقانه در منزل، گفت: در این ایده بچه‌ها به اتفاق اعضای خانواده‌شان یک بازی خلاقانه با ابتکار شخصی‌ برگزار و تصاویر آن را برای ما ارسال می‌کنند تا در صفحه کتابخانه در فضای مجازی با سایرین به اشتراک گذاشته شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کنار پیگیری و اجرای پویش‌های در نظرگرفته شده از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ با کمک برخی دیگر از اعضاء نیز در فضای مجازی امکان قصه‌گویی را فراهم کردیم و در آن یک قصه به طور کامل خوانده و به صورت ویدئو در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

بيشتر
 [PageVisit]