1399/2/2 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛ فضای مجازی پیوندی دوباره میان کتاب و اعضای کتابخانه ها ایجاد کرد شادی عاطفی مهر با اشاره به فعالیت گسترده کتابداران در فضای مجازی، برگزاری ویژه برنامه های متنوع برای گروه های مختلف سنی را باعث شکل گیری پیوندی دوباره میان آنها با کتاب، کتابخوانی و کتابخانه ها عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شادی عاطفی‌مهر، کتابدار کتابخانه عمومی معرفت کوی‌لور اندیمشک با اشاره به تعطیلی ناخواسته کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: برای کتابداری که دلبسته محیط کتابخانه و اعضای آن است دور شدن از فضای کتاب و کتابخوانی هرگز رخ نخواهد داد. تنها چند روز بیشتر از اعلام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی نگذشته بود که تصمیم گرفتم از طریق فضای مجازی پیوندی دوباره میان اعضاء و سایرین با کتاب و کتابخوانی برقرار کنم.

وی در ادامه افزود: از طریق گروه معلمان در فضای مجازی، ارتباطم را با دانش‌آموزان برقرار کردم. رفته‌رفته با پیوستن برخی از اعضای کتابخانه نیز نخستین گام‌ها را برداشتیم و کار را با چالش کتابخوانی آغاز کردیم و در ادامه نیز به پویش «هر خانه یک کتابخانه» پیوستیم.

عاطفی‌مهر با اشاره به همراهی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی بیان کرد: اغلب بچه‌ها در ویدئوهایی که ارسال می‌کنند؛ کتاب‌هایی را که در تعطیلات مطالعه کرده‌اند معرفی می‌کنند و برخی دیگر نیز بخش‌هایی از یک کتاب را می‌خوانند و با سایر دوستان‌شان به اشتراک می‌گذارند.

این کتابدار قصه‌خوانی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را یکی دیگر از شیوه‌های اثرگذار در فضای مجازی دانست و گفت:یکی از برنامه‌های جالبی که در این روزها موفق به انجام آن شدیم ترغیب خانواده‌ها برای مشارکت و قصه‌گویی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای نوه‌هایشان و اشتراک‌گذاری ویدئویی از آن برای سایر بچه‌ها در فضای مجازی بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور در فضای مجازی به گروه سنی کودک و نوجوان محدود نشده و در گروه‌های بسیج، مساجد، دبیران و اعضای هلال‌احمر نیز برای بزرگسالان برنامه‌های متنوعی با موضوع «داستان‌» داشته‌ایم.

بيشتر
 [PageVisit]