1399/2/2 سه‌شنبه مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان عنوان کرد؛ تداوم فعالیت های ترویجی مجازی در کتابخانه های عمومی خوزستان مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: در ادامه روند تعطیلی مراکز آموزشی و اجتماعی و تعطیلی کتابخانه های عمومی خوزستان تا 5 اردیبهشت ماه، فعالیت های ترویجی در فضای مجازی کتاخبانه های استان ادامه می یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: در ادامه روند تعطیلی مراکز آموزشی و اجتماعی و تعطیلی کتابخانه های عمومی خوزستان تا 5 اردیبهشت ماه، فعالیت های ترویجی در فضای مجازی کتاخبانه های استان ادامه می یابد.

منصور کوهی رستمی افزود: با توجه به شرايط موجود و به‌منظور فراهم کردن شرایط بازگشایی کتابخانه‌های عمومی، همچنان تا پایان هفته آینده (روز جمعه مورخ 5 اردیبهشت‌ماه) کتابخانه‌ها تعطیل خواهند بود.

وی ادامه داد: پروتکل‌ها و خطی‌مشی‌های لازم جهت بازگشایی مجدد کتابخانه‌های عمومی در دست تهیه است و در صورت مهیا شدن شرایط در اسرع وقت، نسبت به بازگشایی و آغاز به‌کار مجدد کتابخانه‌های عمومی با توجه به ضوابط خاص و رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي اقدام می‌شود.

وی اضافه کرد: از زمان شروع بحران کرونا تاکنون عمومی خوزستان اقدام به ساماندهی محتوای آموزشی بر بستر شبکه‌های اجتماعی و تولید برنامه‌های کتاب‌محور کرده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان بیان کرد: در این ایام در استان تاکنون تمام شبکه‌های اجتماعی که در اختیار کتابخانه‌های عمومی خوزستان قرار داشت، فعال بودند و ۵۰۰ نفر از نیروهای انسانی را برای تولید محتوای آموزشی بر بستر شبکه‌های اجتماعی ساماندهی و برنامه‌های کتاب‌محور به‌کار گماردیم.

کوهی رستمی گفت: برای اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی برنامه‌ریزی کردیم و هشت کتابخانه عمومی را در خوزستان برای تولید ماسک و ملزومات بهداشتی در اختیارگروه‌های جهادی قرار دادیم.

وی عنوان کرد: با توجه به تاکیدی که در جلسه پنجم ستاد استانی مدیریت کرونا مبنی بر فعال‌سازی دستگاه‌های فرهنگی و انجام فعالیت‌های‌ فرهنگی در زمینه مقابله با کرونا ارائه شد، به تولید محتواهای آموزشی کتاب‌‌محور پرداختیم و بیش از ۲۰۰ صفحه را در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی ایجاد و برای اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی کتاب‌ محور در سه سطح ملی، استانی و کتابخانه‌ای اقدام کردیم.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با اشاره به مهم‌ترین برنامه نهاد کتابخانه‌های استان گفت: بزرگترین برنامه این نهاد جشنواره کتابخوانی رضوی است که بخش الکترونیکی آن را پیشاپیش به ‌واسطه شروع بحران کرونا در بخش‌های نقاشی کودکان، پویش کتابخانه مجازی، فعالیت‌های گروهی و داستان‌نویسی آغاز کردیم.

وی از جمله فعالیت‌های دیگر نهاد کتابخانه‌ها را  پویش «هر کتابدار یک کتابخوان» برشمرد و افزود: در این پویش همه کتابداران کتاب‌هایی را در قالب کلیپ‌های سه دقیقه‌ای تهیه و در کنار آن برای هر کتاب فایل پی‌دی‌اف تهیه و در سطح وسیع در شبکه‌های اجتماعی توزیع کردند. در پویش «هر خانه یک کتابخانه» هم هر فرد از کتابی که مطالعه می‌کند، عکس می‌گیرد و برای ما ارسال می‌کند که در این حوزه هم شاهد استقبال خوبی از جانب مردم بودیم.

کوهی‌رستمی در پایان یادآور شد: وظیفه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در دو مرحله تاب‌آوری و بازتوانی بسیار مهم و اثرگذار است و شورای اجتماعی باید بتواند با برنامه‌ریزی‌های مطلوب  و استفاده مناسب از ظرفیت‌ها، بار روانی، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی را که احتمالا بعد از اتمام بحران کرونا شروع می‌شود، کمتر کند.

بيشتر
 [PageVisit]