1
1397/8/29 سه‌شنبه با حضور مسئولان و اهالی روستای صلیعه شهرستان باوی؛ پنجاهمین کتابخانه روستایی در خوزستان افتتاح شد همزمان با بیست وششمین دوره هفته کتاب، کتابخانه عمومی برکت امیر المومنین (ع) در روستای صلیعه شهرستان باوی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب، کتابخانه عمومی برکت امیر المومنین (ع) در روستای صلیعه شهرستان باوی با حضور منصور کوهی رستمی؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان، سعید رضوانی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان؛ منوچهر ورناصری، فرماندار شهرستان باوی؛ حجت الاسلام امیر فرد، امام جمعه ملاثانی و همچنین اهالی روستا افتتاح شد.

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در مراسم افتتاح این کتابخانه ضمن تبریک و گرامیداشت هفته کتاب گفت: ۲۴ آبان ماه در تقویم به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نامگذاری شده و یک هفته را به این مناسبت اختصاص داده اند و مراسم مختلفی به منظور تکریم و بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار می شود.

وی اظهار داشت: در حقیقت روز بزرگداشت علامه طباطبایی، یکی از علمای بزرگ مذهب شیعه و صاحب کتاب تفسیر المیزان به عنوان روز کتاب و کتابخوانی تعیین شده است.

کوهی رستمی ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک کتابخانه در شهرستان باوی وجود دارد که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این شهرستان در بین ۲۷ شهرستان خوزستان رتبه یازدهم را دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان افزود: در شاخص زیربنا سرانه شهرستان باوی ۲ متر است و این شهرستان رتبه دهم را در استان دارا است.

وی گفت: از نظر سرانه کتاب به ازای هر ۱۰۰ نفر در این شهرستان ۶۳ جلد کتاب وجود دارد.

منصور کوهی رستمی درخصوص شاخص عضو در کتابخانه هایی عمومی اظهار داشت: ۴ درصد مردم شهرستان باوی عضو کتابخانه های عمومی هستند. در این زمینه میانگین استان ۳ درصد است.

وی مردم این شهرستان را اهل علم و دانش دانست و بیان کرد: با افتتاح این کتابخانه منابع مختلفی در حوزه های دینی، علمی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

کوهی رستمی با اشاره به اینکه این کتابخانه پنجاهمین کتابخانه افتتاح شده روستایی استان است، تصریح کرد: در کتابخانه هایی که قبلا افتتاح شده، یکی از اهالی روستا به عنوان کارمند و کتابدار همان کتابخانه بکار گرفته شده و انشاءالله برای این کتابخانه نیز این روند طی خواهد شد. تا آن زمان فردی از شهرستان باوی در این کتابخانه مستقر می شود و این مکان تعطیل نیست و فعالیت می کند.

منصور کوهی رستمی در خصوص اقدامات انجام شده برای احداث و راه اندازی کتابخانه برکت امیرالمومنین(ع) بیان کرد: از سال ۱۳۹۴ فرآیند ساخت این کتابخانه در زمینی اهدایی از سوی نعمت الله عامری، از خیران روستا، به مساحت ۶۰۰ متر مربع با زیربنای ۲۲۰ متر مربع، آغاز شده است.

وی در خصوص تخصیص اعتبارات برای احداث این مکان تصریح کرد: بخشی از اعتبارات از محل تملک  دارایی و نفت استان به مبلغ ۳ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان تامین شد و  ۱۰۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان از سوی بنیاد برکت تامین اعتبار شد. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی این مکان نیز با صرف ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار خریداری شد.

کوهی رستمی مجموع هزینه های صرف شده برای احداث این کتابخانه را ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلون تومان دانست و گفت: تمامی بخش های کودک، نوجوان و سالن مطالعه تکمیل شد و امروز به بهره برداری رسید

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 271