1
بزرگداشت کتاب کتابخوانی و کتابدار در خوزستان

بزرگداشت کتاب کتابخوانی و کتابدار در خوزستان

بزرگداشت کتاب کتابخوانی و کتابدار در خوزستان
1397/8/29 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در خطبه های نماز جمعه اهواز: افتتاح دو کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی در دو شهرستان باوی و اهواز مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در خطبه های نماز جمعه اهواز از افتتاح دو کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی در دو شهرستان اهواز و باوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در خطبه های نماز جمعه اهواز از افتتاح دو کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی در دو شهرستان اهواز و باوی خبر داد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، ضمن تسلیت شهادت امام حسن عسکری و گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی گفت: مایه افتخار ومباهات است که به پاس بزرگداشت مقام فیلسوفی بزرگ همچون علامه طباطبایی که نام و آوازه این فیلسوف را از کتاب تفسیر المیزان شناخته شده،  هر ساله در حوزه کتاب و کتابخوانی برنامه هایی انجام می شود.

وی افزود: دلیل این نامگذاری و گرامیداشت به واسطه اهمیت کتاب و کتابخوانی در دیدگاه علامه طباطبایی بود که بخش کوچکی اززندگیشان را برای شما از زبان ایشان بازگو می کنم « در اوایل تحصیل که به صرف و نحو اشتغال داشتم علاقه زیادی به تحصیل نداشتم از این رو هر چه می خواندم نمیفهمیدم که 4 سال به همین نحو گذراندم ، پس از آن عنایت خدایی دامن گیرم شد و عوضم کرد و در خود شیفتگی و بینایی نسبت به تحصیل و کمال حس نمودم به طوری که تا پایان تحصیل که 17 سال طول کشید هرگز نسبت به تعلم و تفکر احساس خستگی و دلسردی نکردم...»

منصور کوهی رستمی بیان کرد: حوزه کتاب و کتابخوانی یکی از مهمترین موضوعات فرهنگی است که مقام معظم رهبری نیز در مورد آن نقد و راه کارهایی علمی جهت برون رفت از این وضعیت را برای مسئولین حوزه کتاب و کتابخوانی ارائه کرده اند.

کوهی رستمی ادامه داد: در فرازی مقام معظم رهبری می فرمایند«من هر زمان که به یاد کتاب در جامعه خودمان می افتم قلبا غمگین و متاسف می شوم به این خاطر است که در کشور ما به هر دلیلی که شما نگاه کنید باید کتاب حداقل ده برابر این میزان رواج و توسعه داشته باشد.»

وی اضافه کرد: نهادینه کردن کتاب و کتابخوانی ، بهره گیری از عامل زمان برای توسعه کتابخوانی و خواندن، استفاده و ترویج کتاب های جیبی ، رواج کتابخوانی در دوران کودکی و مکلف شدن تمام مسئولین و دستگاه های فرهنگی از جمله راه کارهای ترویجی عملیاتی  مقام معظم رهبری برای قدم برداشتن در راستای ترویج کتابخوانی در کشور است.

 منصور کوهی رستمی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گفت: در حال حاضر 220 باب کتابخانه در سطح استان وجود دارد که می توان گفت به ازای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه فعالیت می کند.

وی افزود: بطور کل 140هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند که این تعداد از نظر سرانه 3 درصد خوزستانی ها را شامل می شود که برای افزایش سرانه کتابخوانان خوزستانی باید فرهنگ کتابخوانی در خانواده ها رواج یابد تا به عضویت کتابخانه ها درآیند.

منصور کوهی رستمی ادامه داد: در هفته کتاب امسال برنامه های مختلفی از جمله افتتاح کتابخانه در دو شهرستان باوی و اهواز، عضویت رایگان کلیه کتابخانه های عمومی استان، برگزاری جشن کتاب ، حضور در مناطق محروم و ... در 3 سطح کتابخانه ، شهرستان و استان اجرا می شود .

کوهی رستمی اضافه کرد: به طور کلی تا پایان سال 8 کتابخانه به بهره برداری می رسد که هدف از برگزاری تمام این برنامه ها توسعه فرهنگ کتابخوانی در بین مردم به منظور شکوفا شدن جامعه و تجلی آن در تمامی سطوح است.

  

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 215