1
سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز

سپهر دانش رامهرمز
1397/12/19 يكشنبه در سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ کتابخانه عمومی سپهر دانش در شهرستان رامهرمز افتتاح و به بهره برداری رسید در سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابخانه عمومی سپهر دانش در شهرستان رامهرمز افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور(17 اسفندماه) کتابخانه عمومی سپهر دانش در شهرستان رامهرمز با حضور غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان؛ علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار؛ منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ اقبال محمدیان، نماینده مردم شهرستان های رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، سعید رضوانی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان و مسئولین  استانی و اهالی مردم دهستان مربچه افتتاح و به بهره برداری رسید.

احداث و افتتاح کتابخانه در روستای مربچه اقدام فرهنگی ارزنده‌ای است

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در مراسم افتتاح کتابخانه در روستای مربچه رامهرمز ضمن تبریک حلول ماه مبارک رجب، میلاد باسعادت امام محمدباقر (ع) و گرامیداشت ۱۷ اسفندماه، سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌ها در کشور گفت: سال گذشته در هفته دولت عملیات احداث این کتابخانه آغاز شد و امروز با افتتاح این مرکز فرهنگی  آن را به اهالی این روستا تقدیم  می کنیم.

وی احداث و افتتاح این کتابخانه را اقدام فرهنگی ارزنده‌ای دانست و اظهار کرد: روستای مربچه که جز در جشنواره عشایر و روستاهای دوست دار کتاب دو سال پیاپی رتبه برتر کسب کرده و باشگاه کتابخوانی بسیاری در آن شکل گرفته، ما را بر آن داشت که حتما در مراسم افتتاحیه این کتابخانه حضور داشته باشیم.

شریعتی افزود: روستایی که این چنین خودجوش در مسیر کتابخوانی و مطالعه تلاش کرده است، حتما در آینده شاهد کسب موفقیت توسط اهالی این روستا خواهد بود و   از این رستا ان شاءالله جوانان این روستا بتوانند در آینده‌ای نزدیک امورات شهر، روستا و کشور به عهده بگیرند.

توسعه و پیشرفت بدون کتابخوانی امکانپذیر نیست

 درآیین افتتاح کتابخانه عمومی سپهر دانش، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان، گفت: در جهان امروز اگر تمامی لوازم مربوط به توسعه در جامعه فراهم باشد اما شاخص مهم انسان توسعه یافته وجود نداشته باشد، توسعه و پیشرفت در آن کشور امکان پذیر نیست.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان، تصریح کرد: آگاهی است که می تواند به ما کمک کند تا مسیرهای پیشرو جهان امروز را با وجود تمام پیچیدگی ها و پیشرفت و تکنولوژی که در دنیا اتفاق افتاده، انسان توسعه یافته را پرورش بدهیم.

 وی با اشاره به اینکه استاندار خوزستان تاکیدات فراوانی بر کارهای فرهنگی دارند، افزود: دنبال آن هستیم که در سال آتی با همکاری اداره کل روستایی استانداری کتابخانه های حداقلی را در روستاهای بالای یک هزار نفر ایجاد و کتابخانه های رسمی بیشتری را  در روستاهای بالای 5 هزار  نفراحداث کنیم.

 وی به سرانه پایین مطالعه با تمام امکانات موجود در کشور اشاره کرد و اذعان داشت :با توجه به سابقه تمدنی ایرانی و آموزه های دینی ما که تاکیدات فراوانی بر امر قلم و مطالعه داشته  می بایست میانگین مطالعه در کشور با اجرای فرهنگی افزایش دهیم.

 حسین زاده، ادامه داد: با توجه به تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری در این راستا و با ایجاد امکانات کتابخانه ای در مناطق مختلف استان و گسترش فرهنگ کتابخوانی به ساخت آینده ای بهتر برای مردم و مملکت کمک کنیم.

وجود 44 کتابخانه روستایی در خوزستان

همچنین در این مراسم، منصور کوهی رستمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با اشاره به این‌که توجه به مناطق روستایی و محروم از اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است، اظهار کرد: در استان خوزستان در حال حاضر ۴۳ کتابخانه روستایی فعال داریم و امروز ۴۴ باب از این کتابخانه‌ها را افتتاح کردیم.

کوهی رستمی با بیان اینکه کتابخانه روستایی در مربچه، دومین کتابخانه‌ای است که بعد از روستای صلیعه باوی افتتاح شده، تصریح کرد: در روستا‌های دهکده حمیدیه، رمیله رامشیر، خروسی شادگان و سوره خرمشهر نیز کتابخانه‌های در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ تا ۱۰۰ داریم که بزودی تقدیم به مردمان نجیب روستا‌های استان خواهند شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با بیان این‌که نگاه به کتابخانه صرفاً محلی برای خواندن کتاب نیست، عنوان کرد: کتابخانه‌های عمومی باید به محلی برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شوند و پایگاهی برای کمک به سوادآموزی روستاییان و تقویت سواد بین بزرگ‌سالان و رشد و ارتقای کودکان هستند.

وی گفت: در خوزستان 21 روستای بالای 5000 نفر جمعیت ، 83 روستای بین 2 تا 4999 نفر داریم ، طی برنامه‌ای چند ساله در تلاش هستیم اعتبار لازم برای ساخت کتابخانه‌ برای این روستاها پیش‌بینی شود.

کوهی رستمی گفت: کتابخانه دهستان مربچه در سال گذشته کلنگ‌زنی شد و ساخت آن امسال خاتمه یافت و این کتابخانه با وسعت 702 متر و زیربنای 220 مترمربع با 2سالن مطالعه برای خواهران و برادران طراحی شد.

مدیرکل کتابخانه‌های استان خوزستان اذعان داشت: علیرغم اینکه در کشور به نوعی بیش‌ترین کتابخانه‌های روستایی را در استان خوزستان داریم، اما همچنان نیازمند توجه جدی برای توسعه کتابخانه‌های روستایی هستیم. در استان خوزستان نیز یک میلیون و ۱۵۱ هزار و ۵۹۶ نفر در ۱۴۴ دهستان و ۴ هزار و ۴۲ روستا در حال زندگی هستند.

وی با اشاره به اینکه روستا‌ها نیز همچون شهر‌ها نیازمند دریافت محصولات فرهنگی و اطلاعاتی از طریق نهاد‌های اطلاع‌رسانی هستند، افزود: کتابخانه‌های روستایی بعنوان نهادی آموزشی، فرهنگی و اجتماعی درصورتیکه متناسب با سبک زندگی روستایی طراحی شوند، نقش بارزی در بهبود نگرش روستاییان ایفا می‌کند و تفکر ریشه حیات هر تمدنی است.

منصور کوهی رستمی اذعان داشت: همچنین امروزه به خاطر ظهور تکنولوژی‌های ارتباطی تنها تفاوت روستا و شهر در بعد مسافت و شرایطی محیطی است، بطور نمونه همان‌طور که امروز نسل جدید شهرنشینان در دنیای مجازی غرق‌شده‌اند، در هر روستایی که پای امواج مخابراتی تلفن همراه و سایر شبکه‌های اجتماعی نیز مهمان خانه‌های روستانشینان شده است که نشان دهنده ضرورت توجه به مسائل فرهنگی روستاهاست

وی بیان کرد: نگاه ما به کتابخانه صرفا محلی برای خواندن کتاب نیست و برای کتابخانه‌های روستایی چندین کارکرد در نظر گرفته ایم که از مهم‌ترین آن ها ایجاد محیطی که از طریق آن بتوان بر گستره پوشش آموزش‌های ترویجی در حوزه‌های گوناگون کشاورزی، بهداشت، محیط زیست، مسکن و ... افزود؛ به عنوان پایگاهی برای فناوری اطلاعات و ارتباطات در روستا و کاهش شکاف اطلاعاتی بین روستا و شهر؛ ایجاد محیطی برای فعالیت‌های فوق برنامه، تفریحی، آموزشی در روستا؛ پایگاهی برای سوادآموزی روستائیان و تقویت سواد بین بزرگسالان و پایگاهی برا توسعه کودکی و رشد و ارتقای کودکان از آنجا که شرایط خدمات رسانی در روستا‌ها متفاوت از شهر است لازم است چندین سازمان دیگر از جمله کننداز جمله مدرسه، نهضت سوادآموزی، شورای اسلامی روستا‌ها، خانه‌های دهیاری، خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بسیج با همکاری کتابخانه‌های عمومی روستایی در این زمینه تلاش  کنند تا به توسعه و توانمندیهای روستا‌های استان، کمک کنند و از کوچ افراد و یا حداقل از کوچ افرادی بدون مهارت به شهر جلوگیری کنند.


کوهی رستمی، در پایان تأکید کرد که نباید از توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در روستا‌ها به علت شرایط خاص آن‌ها غفلت کرد، هرچند برای رسیدن به اهداف مدنظر شرایط سختی وجود دارد، اما اهمیت این مسئله، تحمل سختی‌ها را توجیه می‌کند.

 اقبال محمدیان، نماینده مردم شهرستان های رامهرمز و رامشیر در آیین افتتاح کتابخانه های عمومی از اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: امروزه با پیشرفت تکنولوژی جایگاه کتاب و کتابخوانی در کشور ما دارای ارزشمندی خاص خود می باشد و دانشمندان زیادی در عرصه علوم مختلف به تالیف کتاب های مهمی پرداختند که امروزه در سراسر جهان از آن ها بهره برداری می شود. جایگاه کتاب و کتابخوانی در دین مبین اسلام  و همچنین اینکه معجزه پیامبر اکرم (ص) کتاب بود نشان می دهد کتاب تا چه اندازه می تواند در سیر تکامل انسان ها نقش ایفا کند.

وی ادامه داد: اهتمام جمهوری اسلامی به ساخت کتابخانه های عمومی و ترویج کتاب و کتابخوانی با هدف پیشرفت و تعالی مردم و کشور است و امروز کتابخانه سپهر دانش در این منطقه با این هدف ساخته و به بهره برداری رسیده است.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 439