1
1

2

3

4

45
با حضور طلاب حوزه علمیه سفیران هدایت برگزار شد؛ نشست کتاب خوان اختصاصی ویژه روحانیون در شهرستان امیدیه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشست کتاب خون اختصاصی ویژه روحانیون در حوزه علمیه سفیران هدایت شهرستان امیدیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشست اختصاصی کتاب خوان ویژه روحانیت با حضوررستمی مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ سید مهران رفیعی فرماندار امیدیه؛ حجت الاسلام و المسلمین جواد خداشناس مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت امیدیه و جمع کثیر از طلاب و مسئولین ادارات شهرستان در حوزه علمیه سفیران هدایت برگزار شد.

در ابتدای این نشست منصور کوهی رستمی مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب مردمی و اسلامی ایران گفت: ایام الله بهمن و موضوع کتاب و کتابخوانی یکی از موضوعات و دغدغه های مهم مسئولین کشوری و بویژه مقام معظم رهبری بوده و هست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی با محوریت کتابخوانی بوده است ابراز داشت: با بررسی تاریخ می توان دریافت که میزان استقبال مردم از کتاب در برهه های از تاریخ معاصر پیشرفت چشمگیری داشته است و این مساله در سال های 56 تا 59 نشان می دهد انقلاب اسلامی ما مبعث از کتاب، بصیرت و دانایی است و تایید این صحبت آن است که در آن برهه ها رژیم منحوس پهلوی از حضور کتاب میان مردم جلوگیری و جلوی نشر افکار امام راحل را می گرفت و مردم را در تنگناهای فکری قرار می داد.

وی ادامه داد:  این استقبال که از کتاب شد آگاهی و بصیرت که از دل کتاب استخراج شد باعث شد که در سال 57 انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به نتیجه برسد و مردم بساط ظلم و ستم را از کشور  جمع کنند؛ بنابراین مشخص است انقلاب ما مبعث از آگاهی، دانایی و بصیرت بود و تمام بدنه و شاکله انقلاب از دل کتاب و کتابخوانی ایجاد شده است و این مسیر نباید منقطع و یا از بین برود.

رستمی افزود: این دغدغه های همیشه بین مسئولین وجود داشته و یکی از مهمترین دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری حوزه کتاب و کتابخوانی است و به کرات به عنوان شکایت مطرح کردند که ما کشوری با تمدنی دیرینه با فضای کتاب و کتابخوانی و با دانشمندان و ادیبان بسیار بزرگ، اما امروزه فضای کتاب و کتابخوانی در جایگاه بالایی برخوردار نیست در جایی میخواندم که فرمودند:« اگر من بدانم که روزی یک ساعت صحبت کنم که مردم ما کتابخوان شوند حاضرم یک ساعت و نیم صحبت کنم تا مردم کتاب بخوانند» .

مدیرکل کتابخانه های عمومی با بیان یکی از راه های برون رفت از این مشکلات جامعه از حجمه های فرهنگی گفت:یکی از مهمترین رسانه هایی که می تواند در مقابل هجمه فرهنگی  ایستادگی و مردم را بسیج و آگاهی داد آن رسانه عمیق، کتاب است.

در ابتدای این نشست سید مهران رفیعی فرماندار امیدیه گفت: انقلاب ما، انقلاب فرهنگی است و توصیه های بسیار زیادی درخصوص کسب علم و دانش دراحادیث و روایت های دینی گفته شده است و انقلاب ما نیز براساس تعالیم دینی بنیان گذاشته شده است و امروز مسئولین ترویج کتاب را بعنوان یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در راه پیشرفت و تعالی کشور و اسلام قرار داده است.

در این نشست 4 نفر از طلاب حوزه علمیه سفیران هدایت کتاب های خود را معرفی و به اشتراک گداشتند که به شرح ذیل می باشد:

کتاب« بررسی اجمالی نهضت های اسلامی در صد سال اخیر» / نوشته شهید مرتضی مطهری/ انتشارات صدرا / ارائه دهنده حجت الاسلام محمد پیر مرادی:جالب است که شهید مطهری این کتاب را یک سال قبل از انقلاب به رشته تحریر درآورده است این کتاب فقط در حال سخنرانی باشه که ساواک به شهید مطهری اجازه سخنرانی نمی داد و شهید به خاطر اهمیتی که این مطلب داشت مخصوصاً در جامعه ای که می خواست انقلاب را ایجاد کند این کتاب را به رشته تحریر درآورد و قبل از انقلاب چاپ می شود. در این کتاب آفت های انقلاب را بررسی می کند و برایشان راهکار ارائه می دهند شهید مطهری کسی بوده که این کتاب را الان نوشته است این کتاب به روز و جذاب است. نهضت اسلامی و ماهیت این انقلاب را بیان می کند و تفاوت با نهضت های دیگر را نطرح می کند.

کتاب «امامت و رهبری»/ نوشته شهید مرتضی مطهری/ انتشارات صدرا: امامت و رهبری مجموعه‌ای است دربرگیرنده شش سخنرانی استاد شهید آیت‌اللّه‌ مرتضی مطهری درباره «امامت».
بحث امامت در انجمن اسلامی پزشکان بعد از شش جلسه مذکور نیز ادامه داشته است ولی نه در اصل امامت بلکه درباره شبهاتی که در زندگانی برخی ائمه علیهم‌السلام در اذهان موجود است مانند «صلح امام حسن علیه‌السلام»، «مسئله ولایتعهدی امام رضا علیه‌السلام» و «علت قیام نکردن امام صادق علیه‌السلام در حالی که زمینه ظاهرا مساعد بود». این بحثها به همراه بحث های دیگری از استاد شهید که از همین سنخ می‌باشند کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام را تشکیل داده‌اند.

کتاب « امامت و رهبری»/ نوشته شهید مرتضی مطهری/ انتشارات صدرا/ ارائه دهنده حجت الاسلام سید علی فواضلی: آزادی معنوی مجموعه‌ای است مشتمل بر پانزده سخنرانی از استاد شهید آیة‌اللّه‌ مطهری که در زمانها و مکانهای مختلف ایراد شده‌اند و وجه مشترک همه آنها این است که موضوع آنها مسائل معنوی و مربوط به خودسازی و تزکیه نفس است.

مطالب کتاب در هشت فصل مرتب شده است و هر فصل شامل یک یا چند سخنرانی است؛ تاریخ و مکان ایراد هر سخنرانی در ابتدای فصل مربوط ذکر شده است.

کتاب « پیرامون انقلاب اسلامی »/ نوشته شهید مرتضی مطهری/ انتشارات صدرا/ ارائه دهنده حجت الاسلام جواد خداشناس: این کتاب مشتمل بر شش بخش است که با یک شعر و نوشته از استاد شهید درباره امام آغاز شده است: بخش اول: مصاحبه با استاد شهید دو هفته قبل از شهادت بخش دوم: وظائف حوزه های علمیه وظائف اصلی، وظائف فعلی بخش سوم: زنان و انقلاب اسلامی نقش بانوان در تاریخ معاصر ایران، نقش زن در جمهوری اسلامی بخش چهارم: ‌اهداف روحانیت در مبارزات بخش پنجم: آزادی عقیده جلسه اول: فرق و عقیده و اشتباه اعلامیه جهانی حقوق بشر در این باب جلسه دوم: اسلام و آزادی تفکر بخش ششم: یادداشتها اسلام و انقلاب، اقسام انقلاب، انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؟، انقلاب حقیقی، مسائل حکومت، تعریف حکومت، لزوم و ضرورت حکومت،‌ حق حاکمیت مورد بحث قرار گرفته است.

شایان ذکر است پس از این دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی با کتابداران کتابخانه های عمومی در محل کتابخانه عمومی شهید بهشتی دیدار و گفتگو کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 1363