1
1

2

3

4

77
در کهن ترین شهر ایران؛ نشست تخصصی کتاب خوان ویژه روسای ادارات و کارمندان شوش برگزار شد رستمی : در دهه های اخیر نیز بهترین راهکار برای حفظ انقلاب و ارزش ها و دستاورد های نظام اسلامی توسعه کتابخوانی و افزایش بصیرت از طریق مطالعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، نشست تخصصی کتاب خوان ویژه روسای ادارات شوش با حضور منصور کوهی رستمی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، عدنان غزی سرپرست فرمانداری شوش و مسئولین و کارمندان ادارات شهرستان شوش در محل سالن اداره تبلیغات شهرستان برگزارشد.

 در این نشست منصور کوهی رستمی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان با بیان نیاز به توسعه پایدار در همه ابعاد برای برون رفت از مشکلات کشور اظهار داشت: آنچه کشور ما بدان نیاز دارد توسعه پایدار و همه جانبه است و توسعه فرهنگی مبنای سایر ابعاد توسعه به شمار می رود که در این میان حوزه کتاب و کتابخوانی رکن اصلی توسعه فرهنگی قلمداد می شود اما به دلایل مختلف به این حوزه مهم توجه نشد که این موضوع تبدیل به یکی از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری شده است.

وی ادامه داد: در دهه های اخیر نیز بهترین راهکار برای حفظ انقلاب و ارزش ها و دستاورد های نظام  اسلامی توسعه کتابخوانی و افزایش بصیرت از طریق مطالعه است.  

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان سه دلیل کتاب نخوانی در جوامع را تشریح کرد و گفت: اولین دلیل کتاب نخوانی مساله مند نبودن جامعه است بطور مثال در سال های 57 تا 59 به واسطه انقلاب شکوهمند اسلامی بیشترین میزان کتابخوانی در کشور بوده است چراکه مسایل مهمی در بطن جامعه وجود داشت و امروز هم کشور درگیر تهاجم فرهنگی است و بهترین بستر برای مقابله با این هجمه فرهنگی توریج کتابخوانی و افزایش بصیرت مردم از راه کتاب است.

وی در بیان دومین دلیل ادمه داد: جامعه شناسان خواندن را سه نوع می دانند؛ خواندن به معنای سواد در کشور که در سطح نازلی استو چه بسا افراد زیادی که با وجود مدرک توانایی خواندان و نوشتن را ندارند و لذا تا این بخش  از خواندن  که در دل نظام آموزشی شکل می گیرد، اصلاح و بهبود نیابد نمی توان انتظار داشت که افراد به مطالعه آزاد و متون علمی روی آورند.

رستمی سومین دلیل برای عدم گرایش مردم به کتابخوانی را برداشت اشتباه سطحی از مفهوم فراغت در جامعه دانست و گفت: امروزه معنای فراغت در بین مردم بیشتر جسمانی و تغذیه ای است و تعاریف عرفی از فراغت در بین خانواده بیشتر به تفریح و حضور در مکان ها دیدنی خلاصه می شود در صورتی که فراغت برای شکوفایی ذهن و تفکر انسان و در مقابل کار و تلاش روزانه است؛ به معنای دیگر فراغت باید باعث بالابردن و شکوفایی افکار و آماده سازی ذهن برای بهتر و موثر عمل کردن در امورات زندگی و کار باشد و لذا در کشور های توسعه یافته کتاب و خواندن یکی از مهمترین و بهترین فعالیت ها در اوقات فراغت به شمار می رود اما در کشور ما به واسطه برداشت جسمانی از فراغت مطالعه شکل نمی گیرد.

وی با بیان اینکه امروزه نیاز اصلی در جامعه ترویج کتابخوانی است ادامه داد: همه دستگاه های اجرایی و مسئولین باید فریضه کتابخوانی را در کشور بهتر و بیشتر معرفی کنند چرا که آگاهی حاصل از کتاب باعث تعالی جامعه و از بین بردن غالب مشکلات در کشور می شود و این نیاز اصلی جامعه ماست.   

در این نشست عدنان غزی فرماندار شهرستان شوش با اشاره به خطاب خداوند متعال در قرآن کریم به پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: « اقراء» اهمیت خواندن را متذکر شد و عنوان کرد: جامعه امروز متفاوت است و دنیای مجازی یکی از مهمترین هجمه های فرهنگی را به کشور آن هم با مطالب سطحی و بدون استناد متحمل شده است.

وی در ادامه به جایگاه فرهنگ در جامعه کهن پرداخت و گفت: فرهنگ در راس همه امور است و راس فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که می طلبد با این گوهر گرانبها بیشتر انس گرفته شود تا از حوادث و آسیب ها در امان و ما را به رشد و تعالی برساند

فرماندار شوش از شهردار شهرستان شوش که متولیان خدمات عمومی به مردم هستند خواست تا نسبت به پرداخت مطالبات کتابخانه اقدام و مسیر را برای اجرای برنامه های فرهنگی تسهیل نماید.

در این نشست شش کتاب به شرح زیر  توسط مسئولین شهرستان معرفی و به اشتراک گذاشته شد:

کتاب بشقاب های سفره پشت بام­مان / نویسنده محسن عباسی ولدی/ ناشر جامعه الزهراء / ارائه دهنده: محمدجوادحسینوند (رئیس اداره تبلیغات اسلامی ): پژوهشی در زمینه ابعاد اجتماعی، اخلاقی و خانوادگی استفاده از ماهواره و بایسته های مربوط به آن است؛ در ابتدای کتاب مباحثی در مورد ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در مورد کارکردهای مثبت و منفی استفاده از ماهواره ارائه شده و نحوه مواجهه با این پدیده با توجه به ارزش های اسلامی حاکم بر جامعه ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

کتاب علی بن ابی طالب(ع)"تاریخ تحلیلی نیم قرن اول اسلام"/نویسنده عبدالفتاح­عبدالمقصود/ ناشر:سایه سخن/ ارائه دهنده ناصر منصوری(مسئول دفتر نماینده شهرستان شوش در مجلس شورای اسلامی): موضوع این کتاب، شرح بخشی از زندگی حضرت علی(ع) است. کتاب حاضر، نخستین مجلد از مجموعه 8 جلدی " امام علی بن ابی طالب(ع)" است.این کتاب مشتمل بر شرح بخشی از زندگی حضرت علی(ع) از بدو تولد تا زمان زمامداری " عثمان بن عفوان" است.

کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران/نویسنده مرتضی مطهری/ ناشر:صدرا/ارائه دهنده/محمود مرادی(رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهر الوان): دکتر عبدالحسین زرین کوب در کتاب مشهور"دوقرن سکوت" از رفتار اعراب مسلمان در ماجرای فتح ایران و اسلام آوردن ایرانیان،انتقاد می کند و در مجموع ورود اسلام به ایران را با "غارت و کشتار" توام می داند اما شهید مطهری در کتاب"خدمات متقابل ایران و اسلام" از عملکرد اعراب مسلمان در ایران دفاع می کند و     می گوید اگر ایرانیان با اعراب همکاری نمی کردند، حکومت ساسانیان فرو نمی ریخت و اسلام در ایران فراگیر نمی شد.

کتاب لطفا گوسفند نباشید/ نویسنده محمود نامنی/ ناشر: نامن/ معرفی‌کننده:فروغ پوراحمدی(مشاور فرماندار در امور بانوان و خانواده): دراین کتاب اندیشه ها ،سخنان ، داستانهای کوتاه و تجربیات بی بدیلی گردهم آمده و به دلیل کوتاهی و بخش بخش بودن مطالب آن حتی برای افرادی که اندک زمانی برای مطالعه دارند قابل استفاده است.زیرا مطالب آن با یکدیگر مرتبط نبوده و دارای جملاتی منفک از هم می باشد.

کتاب پایی که جا ماند/نویسنده:سیدناصر حسینی/پور ناشر: سوره مهر /معرفی‌کننده:یوسف زمانی اصل(شهردار شهرستان) : "پایی که جا ماند"یادداشت های روزانه سیدناصر حسینی پور از زندان های مخفی عراق است که انتشارات سوره مهر منتشر کرده است . سیدناصرحسینی پور این کتاب را که15فصل دارد به گروهبان عراقی، ولیدفرحان، سرنگهبان اردوگاه16 تکریت،که در زمان اسارت اورا بسیار شکنجه و آزار داده، تقدیم کرده است.

 

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 1396