1398/7/10 چهارشنبه مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان مطرح کرد؛ 5 درصد مردم شهرستان بهبهان عضو کتابخانه های عمومی هستند مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان در جلسه شورای اداری شهرستان بهبهان با بررسی شاخص های کتابخانه های عمومی، از عضویت 5 درصد از مردم این شهرستان در کتابخانه های عمومی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با حضور در جلسه شورای اداری شهرستان بهبهان گزارشی از وضعیت کتاب و شاخص های کتابخوانی شهرستان و استان ارائه کرد.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: فرهنگ یک جامعه نماد و مظهر سبک زندگی مردم آن جامعه است. صنعت فرهنگ در واقع مجموعه ماشین ها، دستگاه‌ ها و ابزارهایی است که کالاهای فرهنگی از قبیل کتاب، روزنامه، مجله، فیلم، برنامه های رادیویی تلویزیونی و غیره را تولید و تکثیر می کند.

رستمی ادامه داد: کتاب (محتوای فرهنگی از جمله مجله روزنامه و...) فراورده ای فرهنگی است. صنعت فرهنگ قدرتی فراگیر دارد که نوع ذوق مصرف و سلیقه را می سازد و خود کالای همگون با این ذوق را پیش می کشد. صنعت فرهنگ دقیقا آن چیزی است که فرهنگ یک جامعه را می سازد زیرا ابزار فرهنگ سازی را در اختیار دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان افزود: اگر قرار است فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه ای ساخته شود باید دید صنعت نشر و تولید محتوا تا صنعت فروش و واسپاری محتوا در کتابخانه ها در کجای صنعت فرهنگ آن جامعه جای دارند. بی شک در جامعه ای که صنعت فرهنگ دیداری و شنیداری باشد نه خوانداری، مردم بیشتر به سمت رسانه های جمعی  گرایش پیدا می کنند نه کتابخوانی.

رستمی با بیان اینکه کتابخانه ها مکان ترویج رسانه کتاب و بخشی از چرخه تحویل محتوا در جامعه هستند، اظهار داشت: شایسته است کتابخانه های عمومی نقش خود را در تولید فرهنگ کتابخوانی پررنگ تر و خود را به عنوان بخش جدایی ناپذیر صنعت فرهنگ کشور تبدیل کنند؛ در غیر این صورت فرهنگ کتابخوانی هرگز در جامعه به شکل ایده آلی رشد نخواهد کرد.

وی ادامه داد: از این رو به عنوان متولیان امر مطالعه در کتابخانه که بخشی از صنعت فرهنگ جامعه است باید جایگاه خود را ارج بنهیم و بی تفاوت از کنار این وظیفه و جایگاه نگذریم. افزایش سرانه مطالعه با ترویج کتابخوانی و از طریق اجرای برنامه های فرهنگی سازنده و مداوم به ویژه در حوزه کودک باید از برنامه ریزی های کلان کتابخانه های عمومی باشد.

منصور کوهی رستمی با ارائه شاخص های کتابخوانی شهرستان بهبهان گفت: شهرستان بهبهان دارای ۱۳ باب کتابخانه عمومی است و به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت شهرستان بهبهان  ۲ باب کتابخانه عمومی در این شهرستان وجود دارد.

رستمی در خصوص شاخص زیربنا اظهار داشت: ۷۲۵۶ مترمربع زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان بهبهان است که به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت شهرستان بهبهان ۴ مترمربع زیربنای کتابخانه ای در این شهرستان موجود است.

وی همچنین با اشاره به وجود ۲۲۷۰۱۷ نسخه کتاب در شهرستان بهبهان گفت: به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت ۱۲۶ جلد کتاب در کتابخانه های عمومی این شهرستان موجود است.

وی در پایان، اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان بهبهان را ۹۸۵۴ دانست و افزود: به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت شهرستان بهبهان، ۵ نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند یعنی ۵ درصد مردم بهبهان عضو کتابخانه های عمومی شهرستان هستند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]