مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون
مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون

مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون
مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون

مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون
مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون

مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون
مجتبی یوسفی؛ نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون
1399/4/23 دوشنبه نماینده مردم اهواز،باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی: نگاه ویژه مسئولان کشور به کتابخانه های عمومی باعث افزایش سرانه کتابخوانی خواهدشد مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان کشور با تغیر نگاه به کتابخانه های عمومی، زمینه ارتقا سرانه مطالعه و توسعه همه جانبه در این حوزه را فراهم سازند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، در دیدار مجتبی یوسفی، نماینده مردم شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون با منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان بر ضرورت حل مشکلات کتابخانه های عمومی در حوزه بودجه و حقوق پرسنل کتابخانه های عمومی تاکید شد.
در این دیدار منصور کوهی رستمی ، مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان، گزارشی از وضعیت توسعه، تجهیز، فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی در حوزه انتخابیه اهواز در سال های اخیر، اشاره کرد و گفت : ساخت 6 باب کتابخانه در مناطق محروم شهرستان اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در دو سال اخیر یکی از اقدامات مهم کتابخانه های عمومی بود که این مهم در مناطق روستایی و محروم این شهرستان ها صورت گرفت.
رستمی با اشاره به مشکلات کتابخانه های عمومی در تامین منابع مالی و مشارکت دولت و مجلس شورای اسلامی در حل مشکلات نهاد کتابخانه های کشور گفت: کتابداران کتابخانه های عمومی بعنوان مشاوران امین حوزه مطالعه و ترویج کتابخانه های عمومی در حوزه حقوق و معیشت خود و همچنین اختصاص بودجه  لازم در راستای اجرای سیاست ها و تکالیف کتابخانه های عمومی خواستار ورود نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستند که با تدوین مقررات، بخشی از مشکلات این نهاد حل و فصل شود.
در ادامه این نشست، مجتبی یوسفی، نماینده مردم شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون با اشاره به تجربه شرکت در جلسات انجمن کتابخانه های عمومی در حل مشکلات  و بررسی مسائل کتابخانه های عمومی گفت: در زمان اشتغال به کار خود در مجموعه فرمانداری اهواز  از نزدیک با فضای کتابخانه های عمومی شهرستان و همچنین مشکلات آن آشنا بودم. قطعا از ظرفیت های قانونی برای حل مشکلات ساختاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و استان استفاده خواهیم کرد.
وی ادامه داد:  در حوزه کتابخانه های عمومی باید نگاه مسئولان کشور عوض شود و توجه ویژه ای هم در برنامه های اجرایی و هم در پشتیبانی از این مجموعه باید صورت گیرد.
یوسفی اضافه کرد: وقتی یک کتابخانه در یک محله یا شهر و روستا تبدیل به پاتوق افراد فرهنگی و فرهیختگان آنجا  شد و محلی برای تجمع افراد فرهیخته، آنوقت می توان گفت این کتابخانه بر محیط اطراف و مردم آن منطقه موثر واقع شده است و در این حالت کتابخانه چراغ علمی و فرهنگی یک منطقه می شود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید روی نسل جدید در حوزه کتاب و مطالعه و سرمایه گذاری شود، عنوان کرد: اجرای برنامه های خلاقانه و ابتکاری در کتابخانه ای عمومی ، باعث تحول فرهنگی در مردم و محلی برای رجوع اصحاب فرهنگ  خواهد شد.
وی با تأکید بر ضرورت عادت دادن مردم به کتابخوانی به عنوان پیش نیاز آگاهی بخشی، ادامه داد: کتابخانه ها باید با کارکرد های متنوع طراحی و استفاده شوند.  کاربری های مختلف فرهنگی ، اجتماعی برای آنها تعریف شود تا از هدررفت سرمایه جلوگیری شود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کتابخانه های عمومی باید به سمت کارهای نوین و جدید حرکت و با برنامه ریزی صحیح ظرفیت های مراجعه کنندگان خود را شناسایی و تعمیق بخشد.
یوسفی افزود: نسلی که با سایر موضوعات قهر کند با کتاب آشتی می کند اما اگر با کتاب قهر کند، پیامدهای منفی در ابعاد مختلف برای جامعه را نیز بوجود می آورد.
وی با اشاره به وجود مشکلات و آسیب های اجتماعی در کشور گفت: در حال حاضر، کسانی در کشور با آسیب های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند که رابطه خوبی با کتاب و کتابخوانی ندارند.
نماینده مردم شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی به مشکلات کتابخانه های عمومی در حوزه قانونگذاری نیز اشاره کرد، گفت: برای حل مشکلات و ایجاد ظرفیت های جدید در مسیر توسعه کتابخوانی و کتابخانه های عمومی از ظرفیت های موجود در مجلس شورای اسلامی در مسیر اصلاح و تدوین قانون، البته با همراهی سایر نمایندگان در کشور استفاده خواهیم کرد.
وی گفت: کمیسیون های تخصصی، به ویژه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  قطعا وظیفه خود می داند مشکلات مجموعه های فرهنگی مانند کتابخانه های عمومی را حل نماید و بی شک با برنامه ریزی و برگزاری جلسات مختلف با مسئولان وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور این مهم حاصل خواهد شد.
یوسفی اضافه کرد: توجه به ایجاد کتابخانه های دیجیتالی، کتاب های صوتی و استفاده از ظرفیت  فضای مجازی به ویژه برای دسترسی بیشتر مردم به کتاب، باعث جذابیت حوزه کتاب و کتابخوانی خواهد شد که از همه مسئولین استانی و کشوری این مساله را مطالبه می کنیم.
 [PageVisit]