1398/9/11 دوشنبه با حضور مسئولین استانی و شهرستان؛ 228 مین کتابخانه عمومی در خوزستان به بهره برداری رسید کتابخانه عمومی قمر بنی هاشم روستای رمیله رامشیر با حضور اقشار مردم و مسئولین به بهره برداری رسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ 228 مین کتابخانه عمومی در خوزستان با حضور منصورکوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ محمد صادق کریمی کیا، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان؛ عبدا... حسینی، مدیرکل امور روستایی و دهیاری های استانداری خوزستان؛ مجید حسینی نژاد، فرماندار شهرستان رامشیر، مسئولین ادارات، شوراها و شهرداری های شهرستان رامشیر؛ اهالی رسانه و مردم روستای رمیله رامشیر به بهره برداری رسید.

مجید حسینی نژاد فرماندار شهرستان رامشیر در آیین افتتاح کتابخانه قمر بنی هاشم (ع) در روستای رمیله این شهرستان گفت: افتتاح این کتابخانه یک اتفاق و رخداد خوب فرهنگی است.

او افزود: بالغ بر ۱۴۰ روستا در شهرستان رامشیر وجود دارد و بسیاری از این روستا‌ها طی ۳۰ سال اخیر خدمات مطلوبی دریافت نکرده اند، اما شتاب خدمات رسانی به روستا‌ها در دهه گذشته و به ویژه در ۵ سال اخیر قابل توجه است.

حسینی نژاد اظهار داشت: در ۵ سال اخیر نیاز‌ها اولیه روستا‌های رامشیر از جمله؛ بهسازی معابر، جدول گذاری، آسفالت و... انجام شده و درحال حاضر بخشداران به دنبال تعریف نیاز‌های فرهنگی و آموزشی هستند.

فرماندار شهرستان رامشیر در ادامه به احداث کتابخانه در سطح روستاهای شهرستان اشاره و بیان کردتاسیس کتابخانه بعنوان یک مرکز فرهنگی می‌تواند پایگاهی برای افراد ساکن در این منطقه باشد.

به گفته مجید حسینی نژاد، ۱۵ نویسنده صاحب اثر در این شهرستان شناسایی شده اند و کتاب‌های آن به چاپ رسیده است.

او اظهار کرد: امیدواریم با تاسیس کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی، شاهد افزایش تولیدات فرهنگی، فعالیت‌ها و شاخص‌های فرهنگی و هنری شهرستان در این زمینه باشیم.

لزوم توجه جدی به ترویج مسائل فرهنگی و کتابخوانی در روستا‌ها

در این مراسم منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان اظهار کرد: کلنگ زنی کتابخانه عمومی قمر بنی هاشم روستای رمیله در سال ۱۳۹۳ انجام و با تامین اعتبارات موردنیاز و همکاری دستگاه‌های زیربط ساختمان این کتابخانه تکمیل شد و سرانجام امروز (دوشنبه ۱۱ آذرماه) افتتاح و بهره برداری رسید.

وی در ادامه بر توجه جدی به روستا‌های محروم و کم برخوردار تاکید کرد و افزود: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سال گذشته تعدادی کتابخانه در مناطق روستایی و کم برخوردار احداث و افتتاح شده و تا پایان امسال نیز تعداد دیگری نیز به بهره برداری خواهد رسید.

کوهی رستمی تصریح کرد: تاکنون ۹ باب کتابخانه عمومی در مناطق مختلف افتتاح شده اند و طی ۲ ماه آینده نیز ۳ باب کتابخانه دیگر افتتاح خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان گفت: برای احداث و افتتاح کتابخانه در روستای رمیله شهرستان رامشیر مبلغی معادل ۶۰۰ میلیون تومان از محل تملک و دارایی و ۲ درصد نفت هزینه شده است.

رستمی ادامه داد: این کتابخانه ۲۸۰ مترمربع مساحت دارد و دارای دو سال مجزا ویژه خواهران و برادران، مخزن، بخش کودک و محلی برای انجام کار‌های فرهنگی است.

رستمی اضافه کرد: مردم در مناطق روستایی نیازهای اطلاعاتی مختلفی دارند. نیاز به آگاهی از اوضاع روز برای بزرگسالان، نیاز فرزندان آنها که از دبیرستان فارغ التحصیل شده و در همان محیط ساکن میباشند و نیازمند اطلاعاتی برای کار یا ادامه تحصیل هستند، نیازهای کودکان به اطلاعات، آموزش و سرگرمی، نیاز بزرگسالان به سرگرمی و منابع اطلاعاتی از جمله دلایل ضرورت ساخت کتابخانه های روستایی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه روستائیان از خدمات کمتری نسبت به محیط های شهری برخوردارند کتابخانه های روستایی می توانند خدمات مختلفی به بزرگسالان و به ویژه زنان خانه دار از جمله تهیه منابع اطلاعاتی و کلاس های آموزشی و برنامه های فرهنگی، قصه گویی، برگزاری کلاسهای آموزشی و سرگرمی محیطی مفرح برای کودکان روستا فراهم سازند.

در پایان مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: کتابخانه روستایی علاوه بر این خدمات میتواند برنامه های متنوع دیگری از جمله خدمات مرجع، نقد و رونمایی و برنامه های مناسبتی اجرا کند و مردم روستا را گردهم آورد و باعث افزایش انسجام اجتماعی و رشد فرهنگی در روستا گردد.

همچنین در این مراسم، محمدصادق کریمی کیا، مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان گفت: در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی به حوزه‌های روستایی توجه بیشتری به مناطق روستایی خواهیم داشت و عمده ورود در روستاها بیشتر در مباحث مختلف عمرانی، خدماتی است.

وی اظهار داشت: دولت در حوزه‌های اجتماعی خودش را مکلف می‌داند تا در زیرساخت اجتماعی  و فرهنگی  ورود کند تا رویدادهای مطلوبی در آن مناطق  رخ بدهد.

وی ادامه داد: با گشایش این کتابخانه در روستا رمیله  علاوه بر ارتقای وضعیت کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه، نخبه پروری و تقویت درس دانش آموزان نیز اتفاق خواهد افتاد و در کنار آن نخبگان می تواننداز طریق این کتابخانه به مدارج عالی دست یابند.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان با تقدیر از شیوه سیاستگذاری کتابخانه عمومی استان بیان کرد: در دهه‌ها و سال‌های گذشته توجه بیشتر معطوف به مناطق شهری بوده و بسیاری از اعتبارت به دلایل شرایط خاص به سمت شهرها می‌رفت اما اکنون چرخشی در این حوزه رخ داده تا به وضعیت زیرساخت‌های اجتماعی در روستاها توجه بیشتری صورت گیرد.

کریمی‌کیا بیان کرد: احداث چنین کتابخانه ای در روستا نشان از مطالبه‌گری شهروندان این روستا دارد و این اتفاق را می‌توان تعاملی میان شهروندان و اهالی روستا با مسئولان  و مجموعه دولت دانست.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان  افزود: تلاش می‌کنیم در سال ۹۸ اعتبارات شورای اجتماعی کشور و سهم اعتبار مسئولیت‌های اجتماعی صنایع استان را برای شهرستان ها از جمله رامشیر لحاظ کنیم و شاهد تحرک خوبی در حوزه اجتماعی  روستاهای استان باشیم.
بيشتر
 [PageVisit]