1396/11/1 يكشنبه در راستای شعاراقتصاد مقاومتی: تولید و اشغال؛ کتابخانه روستایی گنجینه بعنوان یک پایگاه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عمل می کند در این گزارش به فعالیت های فرهنگی در پرتو شعار اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال و خدمات کتابداران روستایی به ویژه کتابدار روستایی گنجنیه شهر مسجد سلیمان پرداخته می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های عمومی خوزستان؛ در سال های اخیر رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (دامه البرکاته) در تقابل با دشمنان و استکبار جهانی و مصونیت از زیرساخت های کشور، شعارسال های اخیر را با موضوعات اقتصادی در کنار سایر موضوعاتی از قبیل فرهنگی و اجتماعی اعلام فرموده و به کرات بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و فرهنگ سازی آن تاکید ورزیدند؛ این مهم تا جای است که اقتصاد مقاومتی بعنوان راهبرد کشور برای حل مشکلات و برون رفت از سایه شوم بیکاری بر کشور مبدل شده است.

از آنجایی که فعالان فرهنگی و پایگاه های مردمی نقش به سزای در فرصت سازی و ایجاد زمینه های اشتغال زود بازده و کارآمد دارند و می توانند با آموزش های مختلف در سطح محلات و روستاها با همکاری و همراهی سایر نهاد های مسئول اشتغال جوانان و به ویژه بانوان را فراهم کننددر این راستا کتابخانه های عمومی بعنوان سرمایه های اجتماعی مرتبط با جامعه، در کنار انبوه دانش اطلاعاتی و مشاوران امینی همچون کتابداران نقش به سزای در رواج دانش اقتصادی، اجتماعی و کاهش آسیب های آن دارند تا جای که در برخی مناطق به ویژه مناطق محروم موضوع اشتغال مستقیم جوانان و بانوان در قالب اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی توانسته است زمینه اشتغال در روستا را برای اعضاء کتابخانه های عمومی فراهم کند.

یکی از نمونه های موفق در ترویج گفتمان ملی، کتابخانه روستایی گنجنیه است که یکی از 38 کتابخانه روستایی استان خوزستان و در 45 کیلومتری شهرستان مسجدسلیمان در بخش گلگیر  و با 500 خانوار واقع شده است.

این کتابخانه با زیر بنای 220 مترمربع داری 675 عضوء فعال( شامل 90 عضوء کودک و 585 عضوء جوان و بزرگسال) دارای بخش های کودک و نوجوان، استان شناسی، کمک درسی و با دو هزار جلد کتاب به مردم این روستا خدمات رسانی می کند.

خدیجه اسکندری کتابدار فعال کتابخانه روستایی گنجنیه بخش کلگیر شهرستان مسجد سلیمان در سال 92 همزمان با راه اندازی کتابخانه روستایی گنجینه به استخدام نهاد کتابخانه های عمومی کشور بعنوان کتابدار مشغول فعالیت شد وی در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان از فعالیت ها و اقدمات خود این چنین گفت: کتابخانه روستایی به دلیل محدودها و تنگناهای روستا از لحاظ زیر ساختی گاهی بعنوان فرصت و گاهی بعنوان تهدید می توان از آن بهره برداری مستقیم کرد. در این روستا که غالباً مردان و زنان در مزارع کشاورزی و دامداری مشغول هستند موجب شد برنامه های فرهنگی کتابخانه را با رویکردهای موثر بر بنیان خانواده ها، امید به زندگی در روستا و همچنین بعنوان باز شدن گره های مختلف معیشتی و شغلی بانوان اقدامات موثری را به انجام رسانم.


وی در خصوص انجام کلیه امورات کتابخانه عنوان کرد: کار در کتابخانه و خدمت به مردم در عرصه دانش و علم آموزی لذت ماندن در کتابخانه و انجام امورات را آنقدر شیرین می کند، اموراتی از قبیل رنگ آمیزی های سطح کتابخانه، حرص درختان در محیط بیرون، تمیز کردن حیاط و داخل کتابخانه و تزیینات ایام مناسبتی و سایر امورات از این جمله هستند.

                             خیرین یکی از مهمترین عوامل محرک در برنامه های فرهنگی است

اسکندری گفت : منابع مالی در کتابخانه محدود است و باید برای اجرای برنامه ها و کارهای عمرانی با مسئولین، خیرین و مردم ارتباط گیری و برای حل این موضوع مدد بگیریم، به همین جهت در سال های اخیر و در جهت تامین منابع کتابخانه، شیب بندی و ایزگام، کاشت نهال و تهیه جوایز برنامه های فرهنگی از سوی خیرین توانسته ایم بخشی از مشکلات مالی کتابخانه را مرتفع کنیم.

 

 

کتابخانه روستایی گنجینه بعنوان یک پایگاه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عمل می کند

کتابدار روستایی کتابخانه گنجینه شهر مسجد سلیمان با تشریح انجام خدمات اقتصادی در قالب برنامه های فرهنگی اضافه کرد: کتابخانه روستایی گنجینه با درنظر گرفتن همه اقشار روستا و به جهت علاقمندی به برخی فعالیت ها در مردم  وجود داشت  با هدف جذب آن ها به کتابخانه اقدام به اجرای برنامه های آموزشی برای اقشار علاقمند نمود تا سنگ بنای اقتصادی نیز در کنار سایر فعالیت های فرهنگی در کتابخانه برای مردم گذاشته شود.

بانوان روستا یکی از ظرفیت های هستند که با سرمایه گذاری و آموزش های لازم می توان زمینه حضور دیگر افراد به علم آموزی را فراهم کنند،  با تداوم حضور بانوان در کتابخانه ایده ها و ابتکارات بانوان مورد شناسایی قرار گرفت و در یک برنامه زمانبندی و با برنامه ریزی زمینه اشتغال بانوان و انجام امورات روزمره خانواده های خود از کتابخانه آغاز شد.

حضور بانوان در کلاس های آموزشی در زمینه های از قبیل معرق کاری و چرم دوزی زمینه اشتغال خانگی 20 نفر از بانوان را بوجود آورد که دو نفر از اعضاء کتابخانه به صورت یک حرفه این موضوع را دنبال و محصولات خود را به بازار ارائه کردند تا اثر حضور در کتابخانه بیش از پیش مشخص شود.

 حضور در زمینه های بهداشتی منجر به آموزش های لازم برای یادگیری نحوه ی استفاده از سرنگ و آمپول برای دام ها و طیور شد که این مهم با همکاری کارشناس خانه بهداشت محقق گردید.

در این گزارش، وجود تاثیر گذار کتابخانه های روستایی و کتابداران دلسوز، پابه کار و با دانش در روستاها و آغاز تحول در بین مردم برای مدیریت بهتر زندگی روستایی موجب شد تا بصورت ویژه ماهیانه یک کتابخانه روستایی را معرفی و خدمات موثر آن ها روستا ها تشریح شود چرا که این اعتقاد وجود دارد کتابخانه های روستایی فرصت های مغتنمی برای تولید و اشتغال در روستاها به شمار می رود.

بيشتر
 [PageVisit]